Úvod / Dům kultury / WIHANOVO KVARTETO

WIHANOVO KVARTETO

Kdy

  • 29. 3. 2019 19:00
    pátek

Kde

  • Lovecko-lesnické muzeum

Více informací o akci

Vstupné 70 Kč.

 

V programu:

Honzík Schulmeister (klavír) 

Ludwig van Beethoven: Bagatela op. 33 č. 7 Aš dur

Franz Liszt: Uherská rapsodie č. 13

 

dále:

Petr Iljič Čajkovskij: Smyčcový kvartet es moll op. 30/3

Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet E dur op. 80

 

Účinkují:

Leoš Čepický – housle

Jan Schulmeister – housle

Jakub Čepický – viola

Michal Kaňka – violoncello

 

Leoš Čepický

Konzervatoř v Pardubicích absolvoval v roce 1985 ve třídě prof. Ivana Štrause. Na Akademii múzických umění v Praze studoval housle u prof. Jiřího Nováka a komorní hru ve třídě prof. Antonína Kohouta (oba členové Smetanova kvarteta). Na AMU se stal primáriem Wihanova kvarteta, jehož členem je dodnes.

S Wihanovým kvartetem získal první cenu na Pražském jaru 1988 a první místo na Mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Londýně v roce 1991. Zároveň s tímto oceněním získal soubor i cenu publika. Pak už následovala četná evropská turné do klasických zemí komorní hudby, ale také do Singapuru, Jordánska, Austrálie, Nového Zélandu, Japonska a USA.

 Pro mnohé české nahrávací společnosti natočilo Wihanovo kvarteto více než 40 CD. Během roku 2005 dokončilo nahrávku kompletního kvartetního díla L.van Beethovena.

 

Houslista Jan Schulmeister, zakládající člen Wihanova kvarteta, se narodil 5. února 1964 v moravském městě Olomouc. Pochází z rodiny s více než stopadesátiletou hudební tradicí. Tato tradice začíná v první polovině 19. století, kdy se jeho prapraděd František Černý (v mládí spolužák a kamarád Antonína Dvořáka ve třídě učitele hudby H. Liehmanna ve Zlonicích) stává C. k. kapelníkem v Olomouci. Jeho strýc, violoncellista Prof. Váša Černý, byl dlouholetým koncertním mistrem České filharmonie a pedagogem na brněnské a pražské Akademii múzických umění. Byl taktéž zakladatelem a pedagogem Janáčkova kvarteta. Otec Jana Schulmeistera byl houslista, profesor na konzervatoří P. J. Vejvanovského v Kroměříži, matka je učitelkou sólového zpěvu.

 

Michal Kaňka (nar. 1960) se začal učit hrát na violoncello v sedmi letech u prof. Mirko Škampy. Dále pokračoval ve studiích na pražské Konzervatoři ve třídě prof. Viktora Moučky (violoncellisty Vlachova kvarteta) a svá studia zakončil u prof. Josefa Chuchro (sólisty ČF a člena Sukova tria) na pražské HAMU. V letech 1982 a 1983 se účastnil Piatigorského semináře v Los Angeles, kde měl možnost pracovat s A. Navarrou, M. Gendronem a P. Tortelierem.

Od dubna 2017 vystupuje také jako člen Wihanova kvarteta se kterým již nahrál 4 kompaktní disky a vystoupil na více nž sto koncertech v Čechách, Anglii, Francii, Švýcarsku, Rakousku, Slovensku a Japonsku.

M. Kaňka hraje na unikátní moderní nástroj, který zhotovil francouzký mistr houslař Christian Bayon v roce 2006 a užívá francouzský smyčec od Nicole Descloux z roku 2000.

 

Jakub Čepický

Začal hrát na housle v šesti letech ve třídě učitelky Kamily Kurzové, pokračoval na Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením a studoval na pražské HAMU ve třídách prof. Ivana Štrause a svého otce, Leoše Čepického. Od roku 2007 hraje také na violu, je členem Wihanova kvarteta. Zúčastnil se několika houslových soutěží, mj. se stal vítězem Mezinárodní houslové soutěže v Nové Pace, v polské Poznani získal ve finále cenu za nejlepší provedení povinné skladby - Fantasie G. F. Telemanna. V letech 2005 - 2008 se zúčastnil mezinárodních kurzů komorní hudby Pro Corda v anglickém Leistonu, dvakrát byl vybrán ke společným koncertům studentů gymnázia s Českou filharmonií a Českým komorním orchestrem. Byl též koncertním mistrem studentského komorního orchestru Coménius, mj. i při orchestrálním zájezdu do Dubaje. V letech 2012 - 2013 studoval v rámci programu Erasmus ve švédském Stockholmu.

V současné době působí jako stálý člen známého komorního orchestru Barocco sempre giovane.